Pogrzeb. Dowiedz się więcej.

POGRZEB
Pogrzeb dotyczy każdego z nas. W większości wypadków jest to ciężki czas dla nas i własnych bliskich. Lecz nie chciałbym tu wprowadzać negatywnych klimatów. Dowiedzmy się więcej o tym ceremoniale. Jak kreuje się w obcych państwach, kulturach oraz w jaki sposób formuje się wspomniany rytuał w naszej kulturze.
Pogrzeb jest typem ostatniego kontaku ze zmarłym po odejściu. W tym celu wedle obyczajów obowiązujących w naszym kraju bliski uczestniczy w eucharystii i wraz z trumną idą w stronę miejsca grobu. Zwyczaj ten nie różni się bardzo od byłych obrządków, gdy to kondukt defilował przez całe miasto. Rytuały te różnią się trochę w zależności od obszaru i rozwoju miasta, lecz bazują na analogicznej treści. Przy miejscu pochówku przedstawiciel kleru wygłasza kazanie, związane z tym bolesnym zajściem.
Istotną rolę grają też nekrologi. To one powinny informować o śmierci bliskiego, wszystkich sąsiadów i znajomych.
POGRZEB W RÓŻNYCH KULTURACH
W cywilizacji hinduskiej zmarli są paleni przy rzece a prochy umarłego rozsypywane po rzece. Zmarli ubrani są w wyszukane, tradycyjne okrycia. Co ciekawe, to, czy ciało spali się zależy od tego, jak bogata jest dynastia.
Wśród wyznawców islamu dominuje przeświadczenie, że powinno się złożyć do grobu osobę najdalej dobę po zgonie. Gdy ciało dłużej spoczywa bez pochówku istnieje ryzyko, że dusza zostanie w wymiarze ludzi.
U ludzi wywodzących się z Tybetu chowanie zmarłego może wywoływać pewne zdziwienie, ponieważ zwłoki zmarłego są składane na zjedzenie sępom. Gdy już skonsumują mięso i zostaną kości, mieli się je do takich rozmiarów, aby zjadły je sępy. Pochówek można przyjąć za zakończony gdy nie zostaną żadne szczątki zmarłego.

Dodaj komentarz